Planowanie przestrzenne – rozwój ekotransportu Giby 19 10 2012

 

Trasa rajdu rowerowego w ramach projektu „Planowanie przestrzenne – rozwój

ekotransportu” w Programie Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska.

Zbiórka na parkingu przy „Pomniku Krzyżu” w Gibach dnia 19.10.2012 roku (piątek)  o godzinie 11.00. Trasę rajdu rowerowego wyznaczono szlakiem trasy rowerowej "Pierścień rowerowy Suwalszczyzny R65.

1.Pomnik w formie głazowiska upamiętnia ofiary obławy lipcowej, dokonanej w 1945 roku przez NKWD. Autorem instalacji jest Andrzej Stumiłło, mieszkający w okolicy od lat 80-tych. Pomnik ma swoją symbolikę - każdy kamień oznacza jedną ofiarę zbrodni. Losów prawie 600 osób aresztowanych przez NKWD do dziś nie udało się wyjaśnić.

2. Molenna Staroobrzątkowców z 1912 r. - obecnie Kościół p.w. Św. Anny w Gibach,  przeniesiona z Pogorzelca w 1982 r., (drewniana).

3. Szkoła Podstawowa w Gibach – wybudowana w 2011 roku, połączona ze starą częścią wybudowaną w latach 50 ubiegłego wieku w której znajduje się Gimnazjum.

4. Kompleks boisk sportowych „Orlik- 2012” składający się z boiska do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej i kortu do tenisa.

5. Plaża gminna w Gibach – zakończona inwestycja w ramach I etapu. W tym etapie wybudowano sanitariat i wiatę kominkową. W 2013 roku będzie realizowany II etap budowy plaży w ramach którego zostanie wybudowany z polbruku dojazd  dla niepełnosprawnych z 2 stanowiskami parkingowymi i dojście drogą  wewnętrzna do plaży. Zostaną wybudowane ciągi piesze, 2 boiska do piłki siatkowej plażowej i pomost.

6.Rezerwat przyrody Tobolinka – rezerwat przyrody położony na terenie gminy Giby.

1) powierzchnia według aktu powołującego: 4,32 ha

2)rok powstania: 1959,

3)rodzaj rezerwatu: wodny,

4)przedmiot ochrony: jezioro dystroficzne z pływającymi wyspami.

7.Izba Regionalna pana Dariusza Piekuta w Zelwie ze stałą wystawą etnograficzną "Dawna Wieś". Jest to rodzaj skansenu (zagroda wiejska), gdzie zgromadzone są setki dawnych urządzeń gospodarstwa domowego, narzędzi rolniczych, wyposażenia wnętrz itp. Izba jest tłumnie odwiedzana przez wycieczki, a pan Piekut wspaniale opowiada i demonstruje dawne życie mieszkańców wsi.

8. Rezerwat przyrody Kukle obejmuje obszar lasu oraz fragment rzeki Marychy, położone w leśnictwie Budwieć nadleśnictwa Pomorze. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych starodrzewów świerkowo-sosnowych, siedlisk bagiennych i zbiorowisk nieleśnych w dolinie rzeki Marycha, a także dystroficznych jezior z okolicznymi borami bagiennymi. Rezerwat zawiera przekrój składu gatunkowego i struktury głównych typów zbiorowisk leśnych i nieleśnych Puszczy Augustowskiej.

9. Rezerwat przyrody Łempis – leśny rezerwat przyrody położony na terenie gminy Sejny (powiat sejneński) w województwie podlaskim[1]. Inne źródła podają, że rezerwat ten położony jest w północno-wschodniej części Puszczy Augustowskiej, w obrębie gminy Giby, 3 km na południe od wsi Berżniki. W obrębie rezerwatu znajdują się trzy dystroficzne jeziora, szuwary i otaczające lasy, które rosną w zatorfionej rynnie polodowcowej. Roślinność wodna jest słabo rozwinięta. W jeziorach występuje roślinność taka jak:

- grzybienie białe Nymphaea alba

- grążel żółty Nuphar luteum

- rdestnica pływająca Potamogeton natans

- rdestnica przeszyta Potamogeton perfoliatus

- żabiściek pływający Hydrocharis morsus-ranae

Jeziora te otoczone są szuwarem kłociowym, a za nim znajduje się mszar wysokotorfowiskowy za skarłowaciałą sosna. Warstwę mchów tworzy zbity kobierzec torfowców.

Torfowiskowe zbiorowiska leśne:

- bór bagienny

- sosnowo - brzozowy las bagienny

- ols

Bór bagienny otacza jezioro Stulpień.

Powierzchnia wg aktu powołującego: 126,64 ha

Rok powstania: 1983

Przedmiot ochrony: naturalne ekosystemy leśne, wodne i torfowiskowe z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt charakterystycznych dla Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

10. Ośrodek Wypoczynkowy KUKLE położony jest na skraju Puszczy Augustowskiej, nad brzegiem stanowiącego strefę ciszy jeziora Pomorze. Obiekt składa się z budynku hotelowego, domków kempingowych, pola namiotowego, Wiejskiej Chaty oraz obiektu KUKLE II. W pobliżu znajdują się 4 rezerwaty przyrody i Wigierski Park Narodowy, a w okolicy wiele atrakcji turystycznych, między innymi: Kanał Augustowski, kajakowy szlak Czarnej Hańczy, bazylika i synagoga w Sejnach, klasztor kamedułów nad Wigrami i sanktuarium maryjne w Studzienicznej - miejsca wypoczynku Ojca Świętego podczas pielgrzymki w 1999 r.

Obecnie trwa budowa „Glinianej Wioski”. Będą to domki letniskowe o wysokim standardzie, wykonane w technologii ekologicznej ze słomy i gliny, kryte wiórem osikowym, a do tego OKRĄGŁE! Będą w pełni wyposażone – dwie łazienki, aneks kuchenny, salon, sypialnia oraz dodatkowe spanie na antresoli. Domki będą całoroczne z indywidualnym ogrzewaniem dla każdego z nich. Towarzyszyć im będzie mini SPA oraz sala konferencyjna, wykonana w tej samej technologii. Będzie to wielka atrakcja, jedyne w regionie a może nawet w Polsce, ruszają w sezonie lato 2012!

W Ośrodku  Wypoczynkowym Kukle zakończenie trasy rajdu rowerowego.

FOTO GALERIA

Dodana: 10 kwiecień 2013 18:49

Zmodyfikowana: 10 kwiecień 2013 18:49